DOMANART.pl

Powrót

Zapisywanie czesci strony jako png

Ostatnimi czasy rozbiłem aplikację do tworzenia różnorakich gradientów https://ggradient.com Jedną z kolejnych funkcjonalności miało być zapisywanie wygenerowanego tła do png. W moim przypadku zapisywany miał być element, na którym generuję tło z gradientami.

html2canvas

Jedyne sensowne rozwiązanie jakie znam to biblioteka html2canvas, która pozwala zapisywać html w formie grafiki. Niestety biblioteka ta ma ograniczone możliwości i nie zawsze udaje się jej idealnie przenosić na grafikę to co jest na stronie. Szczególnie gdy mówimy o zaawansowanych gradientach połączonych z background-blend-mode. Fajna biblioteka, ale nie w tym przypadku.

Screen Capture API

Kolejnym pomysłem było skorzystanie z Screen Capture API, które pozwala łapać obraz z różnych mediów, np. kamery czy pulpitu. https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/Screen_Capture_API/Using_Screen_Capture https://github.com/w3c/mediacapture-screen-share/issues/105 Kiedyś pisałem o tym tutaj. Niestety z tego co wiem, nie za bardzo dało się tutaj łapać pojedynczą klatkę. Bardziej upierdliwe było jednak to, że za każdym razem user był odpytywany odpowiednim okienkiem co właściwie chce udostępnić. Przykład macie tutaj: https://web.dev/patterns/media/screen-record/ Nie dla mnie.

Puppeter

Pomyślałem sobie też o innym rozwiązaniu. Gradienty generuję na bazie jakiś danych, które przekazuję do odpowiedniej funkcji. Takie dane mogę wysłać na serwer, gdzie za pomocą Puppetera otworzę przygotowaną stronę, która będzie generować podobny element z gradientami. Za pomocą Puppetera zrobię screenshoot takiej strony, a następnie wyślę go zakodowanego z powrotem do przeglądarki.

Implementacja tego tutaj: https://codesandbox.io/s/integration-of-frontend-and-backend-forked-k23npz Implementacja teoretyczna, nie chciało mi się bawić by specjalnie uruchamiać to na tej platformie. Katalog public to frontend. Z niego wysyłam dane do aplikacji express siedzącej na backendzie. Ta przyjmuje dane, odpala za pomocą puppetera stronę na backendzie, odpala jej funkcję za pomocą page.evaluate(), robi zrzut i zwraca go na frontend. Na froncie przyjmuje te dane, generuję link i w niego klikam, co dla użytkownika równa się od razu ściągnięciu grafiki z gradientem.